o cola de casă, vă rog!
![](https://stradalunii.com/wp-content/uploads/2017/07/20170702_150549.jpg)
încă nu mi-e clar ce sunt hipsterii, dar se pare că-i găsești (și) aici. artichoke e descoperirea dintr-un weekend canicular, când orașul era pustiu și părea de-a dreptul european.
până și fotografia de botez – la nașterea căreia am asistat de la una dintre mesele din lemn frumos aranjate în pasajul cu bolte și coloane de lângă biserica kretzulescu – părea ceva mai inspirată.
meniul nu e stufos, locul e cool, dar fără pretenții, iar proprietarii au gust (exhibit a – scaunul alb și buchetul de lavandă din baie) și simțul umorului (vezi pozele cu afișele).
am băut o cola de casă (bună!), un espresso adevărat (btw, să știți că un barista se sufocă de indignare când pomeniți espresso lung:) și niște apă – filtrată. la masa mea au mai poposit un biscuit mare, care mi-a fost lăudat, și zâmbete – din partea casei. mi-au părut sincere.
le urez să-i țină!:)
- să se remarce cu câtă măiestrie am ”ocolit” fețele oamenilor de pe terasă
- nu m-am putut abține și i-am trimis anei (sora mea) poza afișului cu fumătoarea
- pe ușa din spatele barului se ajunge într-o încăpere în care se stă mai mult iarna (pe care n-am putut s-o pozez din motive de contre jour)
- asta se vedea de la masa mea (rima neintenționată)
- din meniu
- scara duce la un spațiu de lucru – drăguț, nu?